Нови книги
Курсът по находища на полезни изкопаеми е задължителен в специалност Геология в СУ „Св. Климент Охридски" и настоящият обзор е съобразен с програмите, заложени в учебния план. Разгледани са промишлените типове находища на черни (Fe, Mn, Cr, Ti, V - с основно приложение в черната металургия), цветни (Al, Mg, Ni, Co, Cu, Sn, W, Mo, Pb, Zn, Bi, Sn, Hg - c основно приложение в цветната металургия) и благородни метали (Au, Ag, платиноиди), радиоактивни (U, Th) и редки (Li, Rb, Cs, Be, Nb, Та, Zr, Hf, редки земи, Y, Sc, Te, Se, Ge, Ga, In, Tl, Cd, Re) елементи. За всеки от тях се дава кратка историческа справка, информация за промишлените параметри (към 2010-2011 г), основните физико-химични и минералого-геохимични особености, закономерностите на натрупването им във времето и пространството. При описание на отделните находища се акцентира върху геоложкия им строеж и генезис.
В „История на художествените музеи" проф. д. изк. Симеон Недков си поставя трудната задача да представи на българската музейна колегия и на широката читателска аудитория едно първо по рода си историческо изследване за дългия път, изминат през различните исторически епохи, на този уникален културен институт - художествения музей. Според автора историята на художествените музеи незаслужено е подценявана. Независимо че са водещите музеи в света, тяхната история не е детайлно изследвана и публикациите в тази област са изключения.
Целият човешки живот е резултат от три фундаментални фактора: призвание, обстоятелства и случайност. ... Призванието е типът човек, който всяка личност е предопределена да бъде. Представлява най-съкровената съдба на човека, неговото истинско аз. Тук се крие дълбокият смисъл на стария девиз на Пиндар, който обобщава цялата нравственост: „Стани такъв, какъвто си". Обстоятелствата са светът, нещата около нас, леснините и трудностите, с които всеки живот се сблъсква, за да се осъществи. Обстоятелствата са основна съставна част на живота и включват личните способности и дадености на човека. Случайността е непредвидим фактор, който се намесва в тази разумна система, която образуват призванието и обстоятелствата. - Игнасио Санчес Камара (из Въведението от "Що е философия" от Хосе Ортега-и-Гасет)
Книгата изследва т.нар. „народна история" в светлината на концепцията за колективната памет. Проследено е нейното конструиране и функциониране от периода на национално и държавно формиране до наши дни и ролята й на „автентично", „предавано от поколение на поколение вековно знание", според романтичната визия на XIX в. за „народния дух". Основни проблемни кръгове са взаимодействието между устно и писмено, институционално и локално, научен дискурс - популярна книжнина - фолклорна наративизация. Конкретният анализиран материал са „преданията" или (псевдо)исто-рическите разкази за битките и гибелта на цар Иван Шишман и тези за родното място и гроба на преподобни Паисий Хилендарски в района на Самоковско.
Д-р Христо Гьошев е преподавател по философия в Нов български университет. Неговите научни интереси са в областите на философията на съзнанието и на съвременната морална и политическа философия.
Книгата е фокусирана върху теорията за идентичността на личностите, създадена от съвременния оксфордски философ Дерек Парфит. Редукционизмът относно личностите, както Парфит нарича своята концепция, дава нетрадиционни и смели, но заедно с това внимателно обосновани отговори на фундаментални въпроси като тези, какво представляват личностите; кога трябва да смятаме, че една личност е същата, и кога тя може да бъде наречена друга личност; какви са основанията ни да постъпваме благоразумно и да бъдем морално загрижени спрямо останалите личности.
Това издание е първото представяне на философските идеи на Дерек Парфит пред българската публика.
„Народният календар" е своеобразен справочник за това кога, как и защо българите празнуват всяка година. Календарът е предназначен както за ученици в началния и средния курс на обучение и техните преподаватели, така и за студенти и за по-широк кръг читатели, които се интересуват от българската култура.
Сборникът „Диалог на педагогическите компетенции" се издава по два празнични повода, свързани с град Враца. Единият е исторически - създаването през 1881 г. на първото у нас Педагогическо училище, а другият е актуален -откриването през есента на 2011 г. на Филиал на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий". Между двете събития стоят 130 години - 130 учебни години, през които Враца не престава да бъде ключово образователно средище в Северозападна България.
„Съдържащата се в учебното помагало информация може да се възприеме като ретроспективна оценка на натрупан исторически опит във финансовото управление на интелектуалната собственост, в частта на нейната застрахователна защита, като възможност за „опровергаване" на митове и извеждане на поуки от използваните практики в различните страни, от пропуснатите шансове за радикалното решаване на застрахователните проблеми в този важен сегмент на европейския застрахователен пазар, имащ пряко отношение към технологичното развитие на Европа и новата икономика, базирана на знанието, иновациите, новите технологии и интелигентния растеж по Стратегия „Европа - 2020."
проф. дикн Нено Павлов, УНСС
В последните години се натрупаха много нови данни относно патогенезата на туморите на надбъбречните жлези. През 2011 бяха направени забележителни открития в молекуларно-генетичните механизми, причиняващи някои форми на първичния алдостеронизъм и една форма на хиперплазия на zona reticularis на надбъбречната кора. Не случайно 2011 година беше наречена "година на надбъбречните жлези".
Новото ръководство ”Хормонална и функционална диагностика на ендокринните заболявания” от проф. д-р Георги Кирилов излиза във време, когато сме свидетели на извънредно големия напредък в диагностиката на ендокринните заболявания, в резултат от въвеждането на качествено нови клиниколабораторни методологични подходи и хормонални анализи. Богатата и съвременна информация, която авторът е представил в тази книга ще бъде от полза за специалистите по ендокринология и лабораторна медицина и най-вече за обучението на младите лекари и докторанти. Тя е написана компетентно, в добър академичен стил, съобразена е с последните консенсуси и съдържа най-новите научни данни за лабораторната и функционална диагностика на заболяванията на ендокринните жлези. Книгата е продължение на традицията в българската ендокринология за издаване на ръководства, посветени на диагностиката на ендокринните заболявания, под редакциите на акад. Иван Пенчев (1961 г. и 1964 г.) и проф. Драгомир Коев (1988 г.).
Този обемист и изключително вълнуващ текст е блестящо потвърждение на въздесъщността на философския дискурс, т.е. на възмозкността да се говори философски практически върху всеки предмет, стига само да се удържжа определено ниво на анализа, сочещо към същността на обговаряното явление.
Книгата е написана живо и увлекателно, в характерния за автора прозрачен и разбираем, но заедно с това съдържателно уплътнен и дълбокомислен стил.
„Реториката", чийто пръв български превод читателят държи в ръцете си, принахтежи към езотеричните съчинения на Аристотел. Това означава, че тя е била използвана от философа при преподаванията му в сравнително тясната среда на Перипатетическата школа, докато до широката публика били адресирани т.нар. екзотерични съчинения.
Поредицата Средновековна Европа представя на българския читател исторически произведения от средновековна Западна Европа - истории, биографии, трактати. Те именно са изворът, от който може да се почерпи познание не само за политическите и военните събития, но и за идеологиите и менталността на средновековните хора. Те позволяват на съвременника да надникне в един свят, едновременно близък и далечен, и да открие там не само спомените от миналото, но и зараждането на настоящето.
"Ромската етнокултура – минало и настояще" е цветен каталог, спонсориран от програма "Култура" на ЕС. Той е част от проекта CamUSCulturae. В изданието достъпно и синтезирано са разгледани темите за начина на живот и ромската култура в различни части на Европа. Снимковият материал, онагледяващ изложението включва съвременни и архивни кадри от ромската етнокултура.
Калоян Методиев в своята книга се изявява едновременно като продължител на младежките изследвания в нашата страна и като несъмнен новатор. Социологията на младежта в България получи международно признание през 70-те и 80-те години на миналия век. По време на прехода социологическите проучвания продължиха, макар и без да е запазена институционната основа. Сега Калоян Методиев открива нова страница, разработва ново направление - възрастова политология, политология на младежта.
Петър-Емил Митев (социолог)
Темата на книгата е интересна, все по-актуална и практическо-политически значима. Нещо повече, макар и тя да присъства в историята на социалните науки, нейните разработки досега са предимно в журналистическото поприще или присъстват в историко-романистката литература. Така че самото й поставяне в лоното на политическата наука представлява принос. И то не само в българския или балкански контекст.
Васил Пенев (политолог)
Монографията е предназначена за студенти и преподаватели, учители и специалисти в областта на религиозната и социалната педагогика, гражданското и интеркултурното образование, за родители и всички онези, които се интересуват от религиозното измерение на съвременното интер-културно образование и свързаните с това възпитателни, корекционни и социално приобщаващи възможности на училищното обучение по религия.
Сборникът има за цел да популяризира изследванията и практическите разработки на преподаватели, докторанти и студенти в областта на финансовия мениджмънт, паричните и капиталовите пазари, управлението на риска, оценката и управлението на стойността, за да се подпомогне овладяването на модерните методи и инструментариум на корпоративните финанси.
В книгата се дефинират същността на интерактивните стратегически комуникации, архитектури и технологии, тенденциите за развитие на мрежовите стратегии, проблемите при трансфер на съдържание и подходите за интегриране на новите медии в платформите по управление на знание. Разглеждат се особеностите, принципите и моделите на стратегически комуникации и обвързаността им с интерактивните компкзтърни технологии.
Книгата е опит да се представи по-цялостно политическата реторика в България след 1989 г. Изследването е насочено към решаване на важен за реториката научен проблем, а именно: доколко политическото ораторство запазва традициите, кои фактори оказват влияние за модифицирането му и дали реторичният инструментариум може да се използва за анализ извън специфично реторичното.
Изследването на Кристина Йорданова е интересно не само в литературоведски аспект, то предизвиква утвърдените знания и чрез своите културологични наблюдения върху джендър стереотипите в мисленето на българската интелигенция между двете световни войни.
Милена Кирова
Книгата е подходяща за всеки, който се интересува от темата за вселената, която е разработена във формата на философски диалози и размишления.
„Квантовата механика е магия” и „За „Логическите парадокси” (Втори въображаем диалог със Сава Петров)” макар да са въображаеми диалози, твърденията, изразяващи позициите на този известен български философ, са точни цитати от негови трудове.
Постепенно се наложи мнението, че липидомно задавания структурен полиморфизъм на мембраните съвсем не е приумица на еволюцията, а отразява необходимостта от разнообразие и специфичност на клетъчните функции. Съвременните представи, отразени в непрекъснато усъвършенстващите се мембранни модели, се изграждат на базата на извънредно богатия експериментален материал, натрупан предимно с физически средства през последните няколко десетилетия.
Курсът лекции "Цигани в Източна Европа" обхваща избрани ключови теми, които представят една по-обща и цялостна картина на историята, етносоциалната структура и етнокултурните характеристики на "циганите" (Рома) в Източна Европа. В случая в този регион се вкючват страните на изток от "желязната завеса", разделила Европа след Втората световна война, а също така Гърция и Турция. Това е историческият ареал, в който живее основната част от подразделението Рома на циганската общност.
Заглавието на настоящата антология е съставено от две определения: първото се съдържа в Баварския географ от ІХ в., а другото в писмо на високообразования византиец Григорий Антиохийски от 1175 г. Според съставителя съчетанието им синтезира средновековната представа за България.
Речникът, организиран като справочно издание, е съставен от две части. Първата включва азбучна подредба на политическите партии от периода 1989–2009 година, а втората е хронологично представяне на по-важните политически събития. Подредбата по азбучен ред на речниковите статии, а за хронологичната част на книгата – подредбата на събитията по години, предоставя удобство за проследяване на конкретните политически и обществени процеси. Речникът е снабден и с показалци – географски и именен – които ще улеснят работата със справочното издание.
Mobility and cross-border migrations on the Balkans are some of the modern areas of study in social science that became priority items on the agenda of public debate over the past few years in view of the European Union’s enlargement. However, we know from history that this type of mobility is not new in Balkan countries: the tradition of temporary labour migrations has existed for centuries in a number of regions on the Balkans1. For centuries, men living in the mountain regions of the peninsula would head towards the lowlands in order to provide means of existence to their families which stayed back at the home villages. What’s more, in a historical context, labour migrations on the Balkans were as a rule cross- and trans-border, “border” in the meaning implied by Fredrik Barth of the (trans-) ethnic, religious, cultural, and, later, state boundaries on the Balkans.
Настоящият труд е опит да се проследи развитието на германската външна политика непосредствено след стратегическите промени, настъпили на Европейския континент през 1989 и 1990 г. Авторът търси отговор на редица актуални въпроси като как възстановяването на германското единство и промяната на геополитическата обстановка след края на Студената война се отразяват върху капацитета на германската външна политика, как обединена Германия посреща ключови външнополитически предизвикателства като войната в Персийския залив, кризата в Босна и Херцеговина и конфликта в Косово и какво е мястото на страната в новата система на международна сигурност.
Тези „звезди на политическия небосклон“ предизвикват в своите съвременници разнообразни чувства и оценки – възхищение или неодобрение, любов или антипатия, забавление или досада, лоялност или отричане.Тази книга е замислена като първа част от серия публикации на тема „Знаменити политици“.
.
Димитър Шалев е забележителен борец за гражданските права на македонските българи в едно трагично време - сръбското владичество във Вардарска Македония през 20-те и 30-те години на XX в. Подобно на живота на повечето от неговите другари, участници в българското националноосвободително движение след Първата световна война, и неговият житейски път е белязан с характерния за това време драматизъм и трагизъм.
Проблемите на телевизионното програмиране биха могли да бъдат анализирани единствено през призмата на общия културен аудиовизуален контекст. Той се промени изцяло след прехода, настъпил в държавното, политическото и обществено-икономическото устройство след 1989 г. Проблемите, които възникнаха на територията на културата и в частност на аудиовизията, в голяма степен са резултат от продължаващото й формално разглеждане като елемент от надстройката. Според автора това е отживял, неверен възглед върху ролята на културата и с този аспект се занимава специално в книгата.
От книгата ще узнаете за държавното и църковното устройство на Византия, за различни страни от ежедневието на удивителна общност от народи, наречена „ромеи". Тази пленителна история е разказана по един увлекателен начин от Тома Томов, „жителят на Константинопол", с помощта на исторически документи и богато илюстрирана с карти, схеми, чернобели и цветни илюстрации.
Думата atmàn е основна за индийската култура и светоусещане, за индийските философски учения и сотерологични школи. Част е от всекидневния речник на говорещия санскрит индиец: тя е възвратното местоимение „себе си", както и емфатичната възвратна частица „сам"; тя е „духът" и „душата", тя е „дъхът" и „тялото", тя е „същността" и „животът".
С първоначално си значение „дъх" думата atmàn се оказва заредена с потенциал да просъществува повече от 3000 години в непроменената си форма и успоредно с това да развие множество нови форми и значения, да се граматикализира и да стане част от един от най-устойчивите във времето класове от лексиката - класа на личните и възвратните местоимения.
През юни 1984 г. Итало Калвино е официално поканен от Харвардския университет за лекционната поредица „Чарлс Елиът Нортън". Става въпрос за цикъл от шест лекции, които се изнасят в рамките на една академична година (за Калвино това трябва да бъде 1985-1986) в Харвард. Традицията на Нортъновите лекции започва от 1926 г. и преди Калвино за тях са канени творци от ранга на Т. С. Елиът, Игор Стравински, Хорхе Луис Борхес, Нор-тръп Фрай, Октавио Пас.
За първи път се предлага участие на италиански писател и идеята е той да представи заниманията си по възможно най-концентрирания и красноречив начин пред студентите.
Изборът на темата „Херменевтика, деконструкция, конструктивизъм в образованието по литература в средното училище" авторката обяснава с мотивациите си и „старата си любов", херменевтиката, както и нежеланието си по-новите научни изследвания да се окажат безпаметни и неблагодарни на по-отдавнашните.
Настоящото произведение е издадено с финансовата подкрепа на Фонд „Научни изследвания" при Министерството на образованието, младежта и науката.
Книгата е посветена на един странен за българския образователен контекст опит - този на литературното писане в средното училище. Търсейки отговори на въпроса защо по традиция и за paзлuкa от обучението по другите изкуства ученето на литература у нас а осъществява най-вече като преподаване на знания зa лumepamypama, а не и като опит зa нейното правене, изследването разкрива идеологическите и политическите предпоставки за изключването на практическото обучение по литература и обосновава възможността литературното образование да се сдобие със своето „поетическо измерение".
Тази книга идва като своеобразна частична равносметка на няколкогодишни занимания с литературата от периода на Първата българска република или Народна република България (НРБ), поставящи във фокус писането и присъствието на ем-блематични поети - Константин Павлов, Николай Кънчев, Биньо Иванов, Стефан Гечев, Иван Теофилов, Иван Динков, Христо Фотев, Иван Цанев, Екатерина Йосифова. Това са деветима автори, които - безспорно или не - очертават ядрото на персоналистичния алтернативен канон в българската поезия от втората половина на XX век.
Тази книга е посветена на характеристиката на физическото развитие на настоящото поколение български деца и подрастващи на възраст от раждането до 17 години. Получените резултати са важен и необходим елемент за установяване на закономерностите при растежа и развитието на това поколение подрастващи и за мониторинга на тяхното здраве.
На фона на общото икономическо и политическо развитие на Германия в студията са изследвани еволюцията, методите и механизмите на икономическата й политика по отношение на България между двете световни войни. Проследено е постепенното и целенасочено изграждане на германската позиция в условията на настъпилите след края на Първата световна война политически промени в Европа. Разгледано е ранното възстановяване на търговските отношения, както и постепенното налагане и утвърждаване на Германия като първостепенен търговски партньор на България през втората половина на 20-те години на XX век. Показано е активизирането на германската икономическа политика в годините на световната икономическа криза и при нацисткото управление.
Обхванатият в каталога мателиал съдържа призведения, създавани за православната църква и за християнския дом. Включени са стенописите, свалени от стените на две гробници от Софийския некропол. Материалът е заведен в Средновековния фонд на музея. В каталога не са намерили място някои стенописни фрагменти, за произхода на които няма никакви данни, а самите те не носят особена информация (предимно части от фонове), както и тези, които са намерени в ново време при разкопки.
Настоящият обзор е посветен на изключително тежката група заболявания - злокачествените новообразувания на тестиса. За разлика от повечето малигнени заболявания, те засягат предимно мъже в млада активна възраст - 15 - 35 години, като в тази популационна група това е най-честото малигнено страдание. Туморите на тестиса заемат четвърто място сред неоплазмите на урогениталната система и представляват около 0.5 - 3% от всички злокачествени заболявания. В България ежегодно се регистрират около 100-150 нови случая според регистъра на НОЦ.
Актуалността на проблематиката в предложения труд се определя от факта, че се дава нова гледна точка към представата ни за оригиналните български произведения, според прославяните светци. Тримата избрани светци - св. Иван Рилски, св. Петка Търновска и св. Димитър Солунски, са компактна група с дати за честване през месец октомври, но те са представителен подбор и за състава на празничния миней.
Какво накара А. Меркел, Н. Саркози, Д. Камерън, С. Берлускони и други политически лидери да произнесат смъртна присъда над мултикултурализма? Кога, защо и как се роди и разви мултикултуралисткатка теория и практика? Какви са интимните връзки на постмодернизма с мултикултурализма? Как тези връзки обслужват неолибералната хегемония в съвременния глобален свят? На всички тези, както и на редица други важни проблеми настоящият първи том от двутомната монография дава (за пръв път в българската научна литература) интердисциплинарен отговор.
В продължение на десет години Ерик Уайнър е чуждестранен кореспондент на Националното обществено радио на САЩ. Работил е в Ню Делхи, Йерусалим и Токио, правил е репортажи в повече от 40 страни. Бил е кореспондент за HOP в Ню Йорк, Маями, във Вашингтон, окръг Колумбия, бил е репортер на „Ню Йорк Таймс". Специализирал е Журналистика в Станфордския университет като стипендиант на Knight Foundation. Негови материали са публикувани в Los Angeles Times, Slate, The New Republic и др. Автор е на книгите „География на блаженството: Един мърморко търси най-щастливите места на света" и „Човекът търси Бог: Моят флирт с божественото".
В работата са включени находките от три реперни палеолитни находища в България - пещерите Козарника, Темната дупка и Бачо Киро, но и материали от по-стари разкопки от пещерите Пещ, Моровица, Васил Левски, Табашката и Самуилица II.
Интернет е средство за борба срещу инфантилизирането на гражданите в режим, който би трябвало да им е доверил властта. В този смисъл световната мрежа въплъщава бъдещето на демокрацията. Не е основателно да се иска възстановяване на границата, над която ревниво са бдяли gate-keepers в традиционното публично пространство. В замяна на това, днес протича една тиха борба за контрола над средствата, чрез които a posteriori се йерархизират информациите в мрежата.
Недоверието спрямо словото без контрол и цензура крие още по-голямо недоверие спрямо едно самоорганизиращо се общество. И тъкмо около този въпрос се разиграва бъдещето на Интернет.
Сборникът „Истина, мистификация, лъжа в славянските езици, литератури и култури" включва докладите от състоялите се на 22, 23 и 24 април 2010 г. в София Десети национални славистични четения с международно участие, организирани от Факултета по славянски филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски" и посветени на деветдесетгодишнината от рождението на проф. Светомир Иванчев.
Различните култури, оставили следите си във византийския регион, са оказали влияние и върху византийското въоръжение. В този смисъл на него трябва да се гледа като на резултат от срещата между античното наследство и ориенталските и западните характеристики. Абстрахирайки се от взаимното влияние между Византия и нейните съседи, империята е играла и важна роля като посредник, защото много оръжия от чужд произход са станали известни в други културни кръгове именно посредством Византия.
Изданието има нормативен характер и съдържа основните правила на правописа и пунктуацията на българския език. Разработено е от екип езиковеди, специалисти по книжовен език от Института за български език при Българската академия на науките.
Ясмина Мусабегович е романист, есеист, литературен критик и преводач. Детството си прекарва в град Мостар, учи в Сараево, Париж. Не спира литературната си работа и по време на агресията в Босна и Херцеговина (1992 — 1995). В романа "Жени. Гласове" изповедтта на балканската жена внася нов и наистина непознат наанс в доста баналната мъжка гледна точка към конфликта
Без познаване на 5-ТЕ СЛУЧАЯ бихме останали далеч от най-забележителното психологическонаправление на XX в., което ни изгражда
културно, независимо дали осъзнаваме или отричаме това.
През 1903 г. Даниел Паул Шребер, Председател на Дрезденския съд, написва "Мемоари на един нервноболен" - объркан, искрен разказ за неговото живеене и мислене, протичащо в психиатрични заведения сред илюзорни отношения с лекуващите го лекари, в дом, където тече странна връзка със съпругата му, във всекидневие, пронизано от все по-нарастваща втренченост в собственото тяло, потръпващо във въображаемото удоволствие да стане жена, съпроводено с увереността, че е спасител на човечеството поради своята изумителна свързаност с Бог... През 1911 г. Фройд публикува текст, в който превръща изповедите на Шребер в посредник за първата си анализа на психотичен индивид.