Нови книги
Четиритомникът Фридрих Дюренмат – „Разговори 1961-1990”, който видя бял свят в 1996 г. като едно от най-значителните събития в литературния живот на съвременността, е дело на Хайнц Лудвиг Арнолд (публицист на свободна практика, главен редактор на литературното списание TEXT+KRITIK, на Критически лексикон на съвременната литература на немски език и др.)в сътрудничество с още двама познавачи на тази мателрия, Анна фон Планта и Ян Щрюмпел.
Това е разказ за интелектуалци от първа величина не само в чисто интелектуален, но и в интелектуално-морален план. Каквито и недостатъци да имат като личност, те са чужди на лицемерието и половинчатостите на типичния днешен добре осигурен интелектуалец. Те казват каквото мислят, каквото и да им струва това. Те са непреклонни, когато са уверени в своята истина. За тях идейният спор не е просто интелектуална игра или караница, той е способен да промени цялостния им възглед.
Проблематиката на книгата е групирана в четири части, всяка от които разглежда ключови категории и проблеми. Първата глава представлява историческа справка. Втората разглежда катерогиите Човек, Бог, Власт, Разум. Репрезентирани са и етиките на Мойсей, Буда, Христос, Мохамед. Третата част разглежда етическите категории: Добро, Зло, Свобода, Смърт, Насилие и др. Четвъртата част се взира в етиките на Хайдегер, Батай, Дерида, Фуко, Бениамин и др.
Книгата "История на етиката" е съставена като са използвани съчиненията на автори от Сократ, Аристотел, Сенека, през Лайбниц и Кант, до Хегел, Шопенхауер и Ницше. Ползвани са и статии на философите, поместени в английски, френски, руски и италиански издания. В книгата са включени съчинения и на български мислители като Константин-Кирил Философ и Паисий Хилендарски.
Тази книга се стреми да ви осигури един незабавен пътеводител за начините, по които да изготвяте промоционални материали като истински професионалист. След като я прочетете, ще знаете точно какво да правите, за да промоцирате успешно бизнеса си.
Настоящият сборник предлага на любезното внимание на българската публика наблюдения и интерпретации относно актуалността на Фридрих Шилер в наши дни. Заглавието му е умишлено амбивалентно. От една страна, то е скрит цитат на Шилеровия маркиз Поза, който се чувства чужденец в собствената си епоха, но остава гражданин на „идните столетия“. От друга страна, то препраща към онези разработки, които проследяват силния прогностичен потенциал на културното наследство, завещано ни от този автор.
Настоящият сборник предлага на любезното внимание на българската публика интерпретации относно рецепцията на Йохан Волфранг фон Гьоте
Книгата е посветена на нравствените аспекти на едни от най-актуалните проблеми на нашето време – човека и неговата природна среда. В нея се проследяват взаимоотношенията на човека с природата, развитието на моралното отношение на човека към природата и обособяващата се екологична етика. Даден е отговор на големия въпрос – каква е ценностната система и какъв нравствено-екологичен морал е необходим за природосъобразното развитие на икономиката и социалния прогрес.
В сборника „Старопланински легенди” и българската национална идентичност” са включени докладите, изнесени на научната сесия с международно участие, посветени на 80-годишнината от отпечатването на Йовковия сборник. Сесия¬та се проведе в с. Жеравна от 20 до 22 септември 2007 година, с участието на научни работници от Германия, Полша и Румъния.
Тази книга трябва да се приеме като продължение на изданието “Естетика и демокрация”. Във фокуса на изложението ѝ са различни пресечни плоскости и различни проблемни планове на едни и същи явления, например авангард (конструктивизъм, неопластицизъм и пр.) и неоавангард (неконвеционално творчество), типове художественост, видове естетическа автономност, различия в ценностните планове на творбата и т.н.
Либертарианството понякога е смятано за радикална философия, дори в неговата родина Америка. Разбира се, това е вярно, тъй като думата “радикален” идва от латинската дума radix, което означава “корен” или “основа.” И действително, либертарианските идеи са основополагащата философия на съвременния свят: равноправна свобода, предприемачество, власт на закона, търпимост, плурализъм, конституционно управление. Тези идеи сега са толкова обичайни, че ние забравяме колко поразителни са изглеждали едно време. Либертарианците искат да приложат тези принципи по-последователно от привържениците на другите идеологии. Но и сред “другите” са малко хората, които напълно отхвърлят либертарианските идеи.
За настоящото издание са използвани преводи на Й. X. Песталоци, включени е „Избрани педагогически произведения“, Народна просвета, С., 1969. Писмата от „Как Гертруда учи децата си” са преведени от М. Кантарджиева, а останалите текстове са преводи на Здравка Цонкова.
Някои от подходите към графитите в книгата::
В този труд са представени два подхода за граматическо моделиране на българския език, които са свързани с идеята за сравнение и сравнимост между езиците. Единият е създаването на ресурсна лингвистична граматика за даден език с голямо покритие и висока прецизност спрямо определено ядро с предварително зададени спецификации (матрица). Другият е конвертирането на съществуващ езиков ресурс от една схема на представяне на езиковата действителност към друга. Тези два подхода не само не си противоречат, но се и допълват.
Книгата предлага нов поглед към българската литература от XVIII – XIX в., от времето на Паисий Хилендарски до първото следоосвобожденско десетилетие, когато на литературната сцена излизат Иван Вазов, Захари Стоянов и д-р. Отделните дялово проследяват еволюцията на поезията, белетристиката, драматургията, литературата на факта и критиката.
В "Духът на лъва" читателят ще види, че и на Изток, и на Запад добродетелите на хуманизма и богатството на културата и цивилизацията са съпоставени. Още Сократ е казал, че диалозите са изящна форма за достигане до истината. Но в тази книга диалог между световноизвестния религиозен деец Дайсаку Иседа и проф. д-р Аксиния Джурова читателят няма да открие готови отговори и съждения. По-скоро в петте глави на тази своеобразна публицистична беседа той ще почувства тревогите на авторите за бъдещото духовно развитие на човека в едни пределно технологичен свят.
Обект на изследването е политиката на България по време на Илинденското въстание, отношението с Великите сили, позицията на българското правителство по въпроса за Македония.
Може би моето изложение, лишено от легенди, ще се стори на някои не много интирисноза слушане, но за мен ще бъде достатъчно, ако тези, които искат ясно да вникнат в събитията, които някога в бъдеще могат в същия вид или подобно на тях да се повторят, което е свойствено на човешката природа, сметнат, че то е полезно. И тъй този мой труд е създаден като достояние завинаги, а не като полезно произведение за временна аудитория.
Книгата си е първа по рода си в България и е резултат на дългогодишните изследвания и практически опит в областта на глиптиката - едно изключително рядко, скъпо и трудно изкуство за гравиране на художествени изображения върху скъпоценни камъни с високо твърдост, поради което са абсолютно неповторими и грешката недопустима.
„Естетика на класицизма” представлява историко-теоретически анализ на водещото направление в естетическата мисъл на XVII век. Разгледаните са неговите обществено-исторически, гносеологически и художествени корени, същностните му проявления в Италия, Испания, Англия, Германия и Франция. Настоящото издание е адресирано към широк кръг читатели, учени, творци, студенти, учители.
Моята цел в тази книга е да разкажа историята на Латинска Америка от нейното създаване до наши дни. По-точно това е „една“ история на Латинска Америка, защото регионът има множество „истории“ - не само на отделните страни, но и на области, вътре в тези национални държави. Признавайки изключителното многообразие на гласове и истории в рамките на този огромен регион, населен днес с повече от половин милиард души, аз твърдо вярвам, че мога и трябва да конструирам една ясна линия на повествованието. Наративната история, въпреки нейните дефекти, дава чувство за единство в рамките на тази изключителна разнообразност и съзвучие в какофонията от гласове.
Настоящото издание предлага като най-важни за изучаването на Правото на ЕС актуалните консолидирани версии на Договора от Рим и Договора от Маастрихт, заедно с Договорите от Амстердам и Ница (без текста на измененията), и Договора за създаване на Конституция за Европа, подписан в Рим на 29 октомври 2004 г., заедно с основните протоколи и декларации, приложени към тях, както и заключителните актове на междуправителствените конференции.
Книгата е първи опит в нашата литературоведска полонистика за едно по-цялостно изследване на тези шедьоври на полската и световната класика. Доколкото в работата са направени някои изводи за специфично националното, то те се абстрахират от априорни постановки и произтичат от конкретни наблюдения, анализи и съпоставки (Сенкевич, Пруст, Жеромски - Л. Н. Толстой, Т. Ман)
Настоящата публикация насочва не само към полето на психолингвистиката, но и към необятното поле на приложната лингвистика, на езиковата прагматика, което е логично от своя страна да фокусира научното внимание към етапите на усвояването на близкородствени езици като чужди и произтичащите от тях методически задачи и въпроси. Авторката насочва своето внимание именно към генетичната близост между славянските езици и към специфичните затруднения в изучаването им, тъй като тяхната мотивация не само трябва да бъде теоретично обяснена, но преди всичко направените наблюдения и изводи могат да служат и като база за прагматични решения и модели, реализирани в учебния процес, целящи улесняване на междуезиковата комуникация и дори в процеса на работа при обучението на бъдещи преводачи.
Тази книга не е популярно четиво, нито изследователски труд. Основнага й задача е да помогне на учителя при подготовката на уроците по старогръцка литература. Оттук и интересът към произведенията от класическия период, включени в учебната програма. Главите, които се занимават с тях, ще ползват и учениците, докато предговорът и първата глава са предназначени специално за учителя.
Книгата-летопис започва с едно от най-кървавите и зловещи убийства в европейската история - убийството на Стефан Стамболов, на „Балканския Бисмарк“, както го наричат по онова време, на министър-председателя, довел до небивал възход и разцвет в края на ХІХ век собственото си отечество България...
В тази книга проличава колко рано българите са били информирани за Америка. Информацията за този далечен континент те получават още в най-ранните български учебници, където могат да се прочетат изненадващо много сведения за историята и географията на далечна Америка. В изданието читателят ще открие също първи дописки за Америка, изпратени от българи, както и за американските просветни институти (Роберт колеж, Мъжкото училище в Пловдив и др.)
Следващите страници представляват опит да се намери приемлив отговор на проблемни въпроси, свързани с възрастта на нарушеното детско равновесие, с търсенето на нов пластичен израз, който да насити очакванията, които детето на дванадесет години има към изобразителната материя, с отношението му към художествения образ в графичното произведение и с някои от превъплъщенията на графичния език, като едно от красивите лица на изобразителното изкуство.
Лъчезар Андреев, Пенчо Пенчев, Байко Байков за спорното естество на конкуренцията. Всеки от авторите в съответна глава разглежда темите за креативността, лидерството и политиката.
Целта на предложената монография е комплексното изследване на съвременния политически маркетинг и неговия стратегически фокус - политическия брендинг през призмата на световния опит и проявената специфика на трансформиращото се българско общество при изграждането на собствен базов модел в рамките на формиращата се демократична политическа система. Основният акцент е поставен върху политическия брендинг като най-ефективен маркетингов подход при изграждането и устойчивото развитие на политическите субекти чрез системата на законите и принципите на брендинга в съпоставителен анализ с традиционния политически маркетинг.
Ситуацията, в която през последните две десетилетия се оказа творчеството на Емилиян Станев, до голяма степен предопредели характера на предлаганата книга. Направен е опит да се реинтерпретират отделни негови знакови текстове като повестта „Крадецът на праскови“ и романа „Иван Кондарев“, да се надникне в потулвани отрязъци от неговия житейски път и да се разкрият присъщи му поведенчески актове. Шанс е създадената възможност с доста интересни, оповестявани за пръв път архивни материали да се уплътни предисторията на сюжетите върху историческа тематика: „Легенда за Сибин“ и „Тихик и Назарий“, „Антихрист“.
Тази книга ще ви даде знания, увереност и спокойствие за начина, по който ще се развие професионалния ви живот.
Предлаганото на читателската аудитория историческо изследване целенасочено е съсредоточено в хронологическия дипазон между 1894 и 1904 г., генерираращ силен и оптимистичен български национализъм. Това динамично десетилетие от развитието на Източния въпрос е заключено между началото на Близкоизточната криза (1894–1898) и българо-турското споразумение от 1904 г., с което приключва предизвиканата от Горноджумайското и Илинденско-Преображенското въстание Балканска криза (1902–1904).
"Слава на нашите господари" описва едни от най-интересните срещи и пътувания на Дебре. Левите му убеждения стават причина той да се запознае отблизо с Фидел Кастро и Че Гевара. Но жизненият опит и неспокойният ум му позволяват да погледне критично на политиката и идеите, белязали поколенията на XX век. Заемайки ролята на обективен наблюдател, Дебре ни показва какво се крие зад привидното благополучие, създавано от политици и комунистически водачи.
В своите основни характеристики литературата за деца е сходна с останалите области на художествената писменост, има същите функции, дели се на същите родове, видове и жанрове. Но тя има свой специфичен адресат детето и свои специфични жанрове, тематика, функции и поетическа образност.
Разработката синтезира проучвания в областта на педагогиката, изкуствознанието, теорията на комуникацията, психологията, социологията, лингвистиката, фолклора и етнографията, резултати от продължителни експериментални изследвания, проведени в детската градина, в началното училище, във висшето училище, с педагози от различни региони на страната, също и наблюдения и анализи от дългогодишна педагогическа и творческа практика.
На 15 и 16 май 2006 г. катедра „Българска литература" при ВТУ „Св. св. Кирил и Методий" организира национална научна конференция „Петър Алипиев и неговото поколение в литературата" по повод 75 години от рождението на поета. Участие с доклади заявиха изследователи от редица хуманитарни университети и културни институции. Сборникът е съставен въз основа на застъпените доклади в програмата, проведената дискусия по време на конференцията и други материали.
Този сборник от статии, обединил усилията на британски и на български университетски преподаватели, се появи благодарение на една малка финансова подкрепа за изследователски цели на Улверхемптънския университет във Великобритания. Целта не беше да се създава монография, отразяваща един единствен подход към проблемите на развитието и промяната, а да се покажат силните и слабите страни в работата на историците от две традиционно далечни една за друга държави. Читателят ще усети големите разлики в подхода на представените тук историци и ще има възможност да направи своите собствени заключения.
В книгата се разглежда театралната критика в България през 20-те и 30-те години на XX век — едно твърде плодотворно за нея време. Проследени са както развитието, движението и взаимното разположение на театралните критически рубрики, движението и взаимното разположение на театралните критически рубрики с техните автори в периодичния печат, така и основните критически дебати, засягащи театъра и драмата, състояли се по страниците на вестници и списания. Театралната критика от онези години дава най-съществената представа за тогавашното състояние на българския театър и в този смисъл се явява носител и на най-основното от неговата история. В нея се оглеждат и значителна част от нагласите, интенциите и предубежденията на онзи период.
Ктут Тантри е индонезийското име на авторката на тази книга - американска художничка, като намира на остров Бали своята втора родина.
„Песимизмът – стадий на зрелостта” е едн забележителна книга, която, без да предлага каквато и да било лъжовна утеха, дори само със своята духовна енергия съдържа в себе си нещо ободряващо... Цялото схващане за песимизма като състояние на „зрялост” предизвиква голяма симпатия. Впрочем, тази книга през цялото време приковава вниманието на читателите и е във висша степен остроумна.
„Малък речник на българската литература” обхваща всички значителни творци на новата българската литература от Паисий Хилендарски до Йордан Радичков и е подреден по азбучен ред на собствените имена. Всяка статия съдържа есета за живота и творчеството на авторите, животът им в дати, най-същественото в малко думи. Речникът е предназначен за ученици от класовете на основното и средното училище.
„Habent sua fata libelli“ (Книгите имат своя съдба) гласи латинската мъдрост. Тя има универсален смисъл, но българската среда й придава особено, бих казал индивидуално звучене. Защото книгата и книгоиздаването по нашите земи не повтарят западноевропейския развоен модел. Те извървяват свой път, който минава през редица исторически, социокултурни и идеологически прагове. Периодите на несвобода, на застой и на преход за родната книга са много повече, отколкото са периодите на естествено постъпателно движение.
Книгата разглежда филологическото познание като троен възел между строгото изследване на текста, неговите въобразени форми и онази "фамилиарност", която прави мисленето уместно. Венера, която се завръща в своя дом в Пафос, означава едно програмно като израз премисляне на статута на филологическото знание.
Този учебник може да се използва от всички онези музиканти и любители на музиката, които искат да се запознаят с проблемите на виртуалните студийни технологии и на тази основа да изградят собствено студио с виртуални инструменти и звукозаписен софтуер... Hardware, Software, MIDI и AUDIO... Това ще бъдат думите и понятията, които все по-често ще използвате. Бъдете внимателни при запознаването с тези технологии, защото това ще бъде основата на вашите умения, ако след това нещо не би е ясно, просто се върнете назад или потърсете повече информация.
Настоящата книга обхваща по един семиотичен начин традиционната култура, философската култура и издателския процес в България. Издателският семиозис се оказва обвързан с предфилософските и философските идеи. В този процес участват и подбраните илюстрации. Културният семиозис се проявява в два аспекта – всекидневен и сакрален. Художествената литература акцентува на нравствените и естетическите аспекти в културата на един народ. Философската култура се утвърждава и чрез поетиката на прозата. Книгоиздаването на философска литература утвърждава философията като пазителка та духовните ценностни на един народ.
Предлаганите раздели в учебното пособие "Увод в историческата география" са отворени, подлежащи на бъдещо допълване с анализиране на географските теории от по-ново време. Изданието разглежда зараждането на географската наука от Древността до модерните времена. Обърнато е специално внимание на развитието на българската география, както и на проблема за изборите на столици на българските държави от географска гледна точка, с мотивираност от политическата наложителност на момента.
„Застрахователен надзор – опит за безпристрастен поглед“ е пръв опит за обзор върху института на застрахователния надзор, върху неговата структура и принципи на функциониране. Липсата на прeдходни разработки в областта дава преимущество на читателя да съди за качествата на предложеното изследване без призмата на предидущи напластявания. В книгата се следи вниманието на аудиторията да бъде насочвано не само към българския застрахователен надзор, но и към работата на европейските и международни надзорни органи и организации като се търси паралел между техните методи на работа и дейността на застрахователния надзор у нас.
Книгата проследява популярната музика в град Велико Търново от Възраждането до наши дни, като започва от Петко Славейко и Стефан Стамболов в първа глава, преминава през баловете, вечеринките и градските увеселения през Средоосвобожденския период през 40-те години и достигна до музикалната история на града по времето на естрадните оркестри и джаз фестивалите от най-ново време. Разгледа ни са и някои от важните музикални фамилии на Велико Търново в четвърта глава.