Нови книги
Книгата има за цел да предостави систематизирано и специализирано познание за митническата дейност и митническия контрол. Текстовете в това второ преработено и допълнено издание се основават на нормативната база, актуална към 1 януари 2017 г., и отразяват изцяло новата правна митническа рамка в Европейския съюз в сила от 1 май 2016 г., както и промените в националното законодателство.
Настоящият учебник по местно самоуправление и управление на общината е първият по рода си учебник в нашата страна, който разглежда не само основните характеристики и условия за реализиране на местното самоуправление, но и предлага знания и управленски практики за ефективно управление на процесите и дейностите в общината.
В настоящата книга се изследва идеята за случайността през нейното историческо и концептуално развитие и са отделени основни и типични понятия. Анализът тръгва от класическите примери – Платон, Аристотел, Кант и Хегел, и стига до съвременния контекст на случайността, който е представен през теорията на вероятностите и теорията на сложността. Някои от изведените понятия са формализирани и имат по-логически, математически или пък информационен характер, а други са по-скоро физически или субектни, но всички те са представени в една обща историческа типология. В нея се включва и парадигмата срещу случайността, която има теоретична, културна и дори органична природа.
Книгата представя наблюденията на автора върху развитието на медийната икономика като научна дисциплина, способна да търси и дава отговори за структурата на медийните пазари, за поведението на медийните организации и за отражението на това поведение върху развитието на обществото.
Двуезичното издание "Джовани Киаромани и неговото пътуване от Виена до Бурса през 1659 г./ Giovanni Chiaromanni e il suo viaggio da Vienna a Bursa fatto l’anno 1659" разкрива пред читателя един забравен пътешественик, рицар и поет. Неговите писма са преведени от италиански от Пенка Данова. Италианската версия на писмата може да послужи като учебно помагало по историческа граматика.
Присъствието на унгарската литература в България – въпреки значителната промяна на условията за подпомагане на преводната книга – е постоянно и силно благодарение както на самоотвержената и висококачествена работа на преводачите, така и на интереса на издателствата и читателите. Годишно на български излизат поне по четири-пет унгарски художествени произведения, обикновено най-добрите творби на най-добрите автори, но повечето книги попадат в празно пространство, защото имената на авторите и заглавията на книгите сами по себе си не са достатъчни”. Затова решихме, че има нужда от книга на български език, която да упътва интересуващите се, като предоставя на вниманието им кратки, писани специално за тях критически есета. Ласло Бедеч
„Полша ‒ пространствена култура и култура на пространството“ на Валентин Михайлов е сполучливо съчетание между научно изследване и увлекателен разказ за лично посетените от автора места и за изпълващия ги „полски дух“. В текста са направени и множество съпоставки с България. Изданието е с богат авторски снимков материал, илюстриращ разказваното. Подходящо е за всички читатели, желаещи да се запознаят с полската култура и съвременност.
Книгата на Вихра Барова е първото завършено монографично изследване на субкултура в България, осъществено от инсайдър изследовател, който споделя ценностите и практиките на разглежданата група и представя свой аналитичен поглед пред по-широка аудитория. Това изследване ще събуди интереса както на специалисти, така и на широк кръг читатели, тъкмо заради особената перспектива на изследователя инсайдър, който може да открои и популяризира специфичното знание, общностни практики и споделени ценности на субкултурната група. Доц. д-р Валентина Георгиева
Това издание се осъществява по повод четиридесетгодишнината на Националната гимназия за древни езици и култури „Константин-Кирил Философ“ в гр. София. С тази книга се цели да се запази в друг формат и да се даде нова аудитория на едно общуване между бивши и настоящи възпитаници и преподаватели на Националната гимназия за древни езици и култури. Посвещава се на г-жа Гергина Тончева, дългогодишен директор на гимназията.
„Пътят към Тива“ започва със свещен лов в Ефес, по време на който Едип губи приятел и тази загуба го белязва като личност. След години на пир младият мъж чува, че не е син на баща си и тръгва към светилището в Делфи, където научава страшно пророчество. Едип се превръща в скитник, за да избегне сбъдването на предсказанието. Неусетно стига околностите на непознат град. От местни овчари научава, че мъжът, заради когото е загинал приятелят му от детството, възнамерява да властва там и решава да го спре...
"Климатичен атлас на България" е двуезичен (български и английски) и е съставен на базата на резултати, получени с регионалния климатичен модел RegCM4 за периода 1979 – 2014 г. Той съдържа 77 карти на полетата на следните метеорологични елементи: температура, влажност, облачност, валежи, атмосферно налягане, вятър, слънчева радиация. Показани са също и вероятни състояния на бъдещия климат до 2090 г.
„Строеж на естествения език“ е опит за преосмисляне на идеи и методи на структурната лингвистика в светлината на развитието на езикознанието през стоте години, които ни разделят от издаването на лекциите на бащата на структурната лингвистика, Фердинанд де Сосюр.
Книгата изследва тенденцията за негативизиране на базисните естетически ценности и философската естетика като цяло в рамките на периода ХІХ – ХХІ век и с това включва всички по-важни проблеми, понятия и категории на съвременната естетика. Проследени са последователно механизмите на достигане на позитивните граници и по-нататъшната принципно негативна реализация на индивидуалното и общностното естетическо съзнание, след което на естетизираното съзнание в рамките на съвременната културна ситуация.
Научните изследвания, поместени в настоящия сборник, са дело на известния медиевист, дин проф. Петър Ангелов – дългогодишен преподавател по средновековна българска история в Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и в ПУ „Паисий Хилендарски“. Част от проучванията засягат развоя на българо-сръбските политически отношения през ХІV в. и свързаната с тях съдба на българските земи в Македония. В специален раздел са включени студии и статии, посветени на проявите на българската средновековна дипломация. В последните два раздела на книгата са намерили място редица изследвания на автора, свързани с въпроса за „образа на другия“ в историята. Те разкриват спецификата на „българския образ“, изграден във Византия – външен вид, облекло, душевност, манталитет, ценностна система и т.н.
Настоящата книга е втора в поредицата „Охридски извори“. В нея са представени службите за св. Алексий, Човек Божи сред православните славяни, като централно място сред тях заема Старобългарската служба от св. Климент Охридски. Тя е запазена в единадесет преписа, един от които е сред най-ценните охридски извори – това е Охридският миней от 1435 г.
Това ръководство осигурява всеобхватно въвеждане в областта на офталмологията, основните диагностични методи за очни заболявания и необходимото оборудване за диагностициране и лечение на пациентите.
Ерик Уайнър предприема пътешествие в различни страни и столетия, за да разбере защо в някои места в различни епохи е процъфтявал творческият гений.
„Другият сън” е психологически роман, маскиран като фантастичен. Или истинско фантастично приключение, чиято крайна цел е връщането към познатата ни реалност. Какво се случва, когато поверим паметта и желанието си на технологиите? Ще можем ли да продължим да живеем в познатия ни свят? Ще открием ли нов? „Другият сън” е интимна история за времето, в което бъдещето неусетно е станало част от ежедневието, а невидимото непознато управлява всяка човешка дейност и разстоянията между съзнанията и сърцата изглеждат безкрайни.
След началото на икономическата и финансова криза, която започна през 2007-2008 г. и която повечето икономисти определят като незавършила, Европейският съюз предприе сериозна реформа на регулаторната рамка на финансовите пазари. Причините и ефектите от кризата предизвикаха приемането на много нови изисквания и правила от страна на Европейския съюз, които имат отражение върху неговия вътрешен пазар и върху отделните пазари на държавите членки на ЕС, в т.ч. и в България.
В изложението плътно са следвани определенията, дадени от Код както в първата, така и във втората версия на релационния модел. Те са придружени от анализ за развитието им. Втората версия на релационния модел се основава на спецификацията на Балуца. Тя е добавена за пълнота на изложението, макар да има доста недостатъци. Всъщност основна роля в съвременните комерсиални системи бази от данни играе първата версия на релационния модел, която е добре изложена.
Проф. Емил Боев е един от символите на българската ориенталистика. Настоящият сборник е израз на почитта и признателността към неговия труд.
Монографията „Циганите в годините на социализма“ изследва основните аспекти от живота на циганското население в периода 1944 – 1989 г., проследява механизмите на приобщаване на малцинството и резултатите от провежданата политика. За да се обяснят и разберат по-добре успехите и неуспехите на тези държавнически усилия, в изложението е разработена предисторията на циганите по българските земи, както и някои от особеностите на тяхното групово разнообразие и традиции.
"Книгата на Н. Гочев съчетава респекта към традицията със спокойното самочувствие на аналитичното вглеждане, а също и с личната ангажираност и отговорност за посоките, които един хуманитарист следва в търсенето на своята позиция в и спрямо нея и в практиката си на университетски преподавател."
Виолета Герджикова
С настоящия брой на Homo bohemicus отбелязваме приноса на една от най-изтъкнатите съвременни бохемистки – доц. д-р Маргарита Младенова от Софийския университет „Св. Кл. Охридски“, изявила се като университетски преподавател, изследовател лингвист и медиевист, преводач и съставител на научна и художествена литература и т.н. В своеобразните споменни „медалиони“, в научните публикации и преводните текстове, които предлагаме на читателите, техните автори поднасят почитта си към юбилярката.
Настоящият брой на Homo bohemicus се посвещава на 700-годишнината от рождението на чешкия крал и император на Свещената римска империя Карл IV (Карел IV, 1316-1378), възприеман като най-известната личност в чешката история.
В новата си книга Владимир Пенчев изследва миграционните процеси и механизмите на създаване и битуване на отделните български общности в средноевропейските страни. Поставен е акцент върху гурбетчийската експанзия на българските градинари в този ареал на Европа и върху студентските миграционни вълни. Разгледани са политическите емигранти към Австрия в десетилетията след Втората световна война и на земеделски и промишлени работници към бивша Чехословакия в края на 40-те и през 50-те години на миналия век. И накрая вниманието е съсредоточено върху емиграцията след 1989 г. и мотивите за нея. Наблюденията и изводите, които авторът предлага, се основават на сравнително богат теренен материал от различните му полеви изследвания.
Учебникът предлага начално запознанство с предмета, основните понятия и избрани аналитични конструкции на макроикономиката за читатели с базисни познания по икономика и определено ниво на техническа подготовка. В книгата е представен стандартен материал, който е желателно да бъде покрит при първо запознанство с макроикономиката. Това включва въвеждането на определен набор от теоретични понятия и начините за емпиричното им измерване, а също и изложението на серия от модели, обясняващи и обвързващи тези понятия. Отделено е специално внимание на макроикономическите данни и начините за тяхното съставяне и интерпретиране. Разгледани са както модели, обясняващи развитието на икономиката в краткосрочен до средносрочен хоризонт, така и модели на дългосрочното развитие на една икономика.
Пред нас е един уникален научен труд, предназначен за широката медицинска аудитория, която има отношение към ваксинопрофилактиката в нашата страна. Уникален е по две причини - първата е, че е написан компетентно и увлекателно от изявен наш специалист в микробиологията и в имунологията. Интерпретаците, които прави в двете области на базата на личния си опит, са първото у нас задълбочено проучване относно особеностите и факторите на вирулентност на представените микроби, на имунната система на човека в нейното индивидуално развитие и тях- ното отношение към имунопрофилактиката.
В книгата е направен опит проблемът РЕФЛЕКСИЯ да бъде представен именно като системен обект със своите съставящи психологически и педагогически характеристики, „прочетени“ в единство и технологизирани в обектното поле на методиката на обучение по биология. Приемането на рефлексията като системен обект очертава едно друго концептуално пространство, където ключовите думи, които го характеризират, са цялостност и интегралност. Рефлексията като интегрална по същността си цялост има своето предметно битие и динамика на съществуване. Задачата на методиката на обучение по биология е да анализира тези два аспекта на съществуване на рефлексията и да конструира по компонентни модели на процеса обучение.
Кой е създал вселената, с умисъл или не, човекът цел ли е или случайност? Печеливша ли е тезата за Божието творение на човека сред останалите, настояващи за появата му без предварителен замисъл по пътя на еволюцията? Над всички тези въпроси се извисява питането на Паскал „Кой ме е поставил тук?“. До него достигат както Стивън Хокинг, чрез затруднението да се даде отговор защо вселената си дава труда да съществува, така и авторът на тази книга, който увлекателно свързва пътищата на космологията и философията във възможността за разговор относно самите нас.
В книгата са описани 12 критично болни пациенти, лекувани в Отделение за интензивно лечение по повод на различни патологични процеси. Включени са най‑интересните в диагностичен план клинични случаи от нашата практика. Всеки клиничен случай е съпроводен от обсъждане, което в ясно изложение представя съвременните знания за етиологията и патогенезата на даденото заболяване, характерните клинични прояви, препоръчваните методи за диагностиката и принципите на лечение, а в края са изведени важни бележки, които лекарите могат да из-
Помагалото по учебната дисциплина “География на населението и селищата в света” цели да въведе студентите в основните изучавани теми по време на лекционния курс. Теоретичните въпроси, понятията и категориите, които се изучават, са основа за подготовката на студентите по дисциплини, в които населението и селищата се разглеждат в глобален, регионален и национален мащаб. Общият брой на темите е 22.
This collection of short stories deals with the Scottish character as viewed through the prism of the latter part of the 20th century. The personnel we encounter are depictions of various aspects of the human condition which are paradigmatic of the afflictions which continue to assail and torture the Scottish nation. The protagonists range from those who (typically) migrated and found success to the desperate whose consciousness left this mortal coil prematurely due to that Scottish and human characteristic which is sometimes known as the illness of despair. In between these extremes there are the hopelessly ordinary, the pessimistic and those who display the classic Scottish proclivity of snatching defeat from the jaws of victory. While primarily focused on the Scottish malaise, there is humour within, albeit often mixed with a tartan hue of deep sarcasm.
Досега не е правено цялостно изследване на българите, заселили се в Обединеното кралство. Изследванията за периода на Възраждането са съсредоточени върху два типа емигранти – учащи в различни средни и висши заведения на Острова, и търговци, открили свои кантори там. За емиграцията към Англия след възстановяването на българската държава (1878 г.) проучванията са групирани преди всичко върху учениците и студентите, избрали да се образоват в Англия.Българските емигранти в Англия представляват многобройни и разнообразни субгрупи, създадени съзнателно или не. Изследването е фокусирано върху функционирането на тези субгрупи в рамките на приемащото общество.