Нови книги
Това е книга не за модните вещи на човека от междувоенните години, а за волята му да конструира и усъвършенства себе си, за неговите успешни или неуспешни опити да се утвърди като модерен субект чрез модния образ и жест. Разглеждат се български литературни интерпретации на Париж, кабарето, карнавала. Поставя се въпросът за художественото присъствие на денди, танцуващия човек и скучаещия човек. Изследването стъпва на широк набор от текстове, принадлежащи както на „високата“, така и на популярната българска литература от 20-те и 30-те години на ХХ век.
Монографията „Българи сме, но не съвсем“ представя две гледни точки – към миналото и съвремието на тройната граница между Сърбия, Македония и България. Във фокуса ѝ са хората от няколко поколения от този регион с техните житейски истории и съвременни избори. Важен и основополагащ е въпросът, пронизващ всички пътища, по които изследването минава, и петте града, в които се спира, а той е: Кой съм аз, ако имам братовчедка македонка, друга – сръбкиня и чичо българин?
Книгата разглежда една значима част от материалното наследство на България – действащите български манастири, като погледът към тях е на специалиста по културен туризъм Атанас Казаков, който описва както възможностите им за развитие, така и присъствието им в туристическата карта на страната като точки за културни, образователни или просто вдъхновяващи пътувания, без да пропуска слабостите на обектите както като свещени за източноправославната религия места, така и като части от пъзела на туристическите пътувания.
Авторът е направил териториална обиколка на всички действащи манастири в България, а получените данни са обобщени, проверени и анализирани, в резултат на което можем да говорим за постиженията, засягащи очертаването на рамката на религиозния туризъм в България и представянето на възможностите за реализацията му в действащите български манастири.
Книгата няма тираж в момента!
Книгата обхваща 67 теми, върху които възрастните могат да помислят, ако искат да продължат да подобряват взаимоотношенията си с децата. Всяка тема е обърната както към родителите, така и към учителите. Разглеждаме възпитанието като част от процеса на духовното израстване на възрастните и децата. Но възпитанието е и изкуство, в което всяка картина е потенциален шедьовър.
Книгата в момента няма тираж!
Мултидисциплинарният подход в диагностиката и лечението на карцинома на гърдата днес е задължителен. Той осигурява в най-голяма степен най-добро качество и най-дълга продължителност на живот. И ако основни проблеми у нас са свързани с липса на скрининг и профилактика, ограничена техническа оборудваност и недостиг
на подготвени кадри, то не може да се отрече и, че „скъсването на връзката“ между отделните специалисти е нерядка причина за по-лошите ни резултати.
Авторският колектив на настоящия труд включва широк панел от водещи специалисти. Всеки от тях представя своя поглед върху болестта карцином на гърдата, разглежда разнообразни нейни аспекти и цели да предостави необходима информация за студенти, специализанти, стажант-лекари и изобщо всички, ангажирани да се борят с това заболяване.
Научните редактори на книгата са ангажирани в дългогодишната си практика с карцинома на гърда. Макар работещи в различни здравни структури, чрез своята практика те представят работещ модел на интердисциплинарност в менажирането на болестта. „...всичко се свежда до инаквостта на клиничното мислене – всички автори на монографията (с малки изключения) култивират онкологичните си възприятия през втората декада на 21 век и явно тяхното творческо кредо е: „Старото отмина!“.
Доц. Д-р Димитър Калев
Монографията на Горан Благоев е посветена на един важен за нашата хуманистаристика проблем – отстояването и оспорването на българската идентичност в Македония. Авторът насочва вниманието ни към болезнени за нас, българите, моменти от историята на Българското пространство, познато ни като Вардарска Македония, като се позовава и на неизвестни досега извори. Той парадигматизира темата, излагайки събития, факти и обстоятелства, и така ни връща към родовата национална памет за истини, които трябва да помним, но отдавна сме забравили. Македония!
Доц. д-р Дилян Николчев,
богослов и преподавател по канонично право
Книгата обхваща един от най-ярките периоди на културна София от Освобождението до 40-те години на ХХ век. Известната както и непознатата страна на галерията на Тръпко Василев – първата художествена галерия в София – са представени в аспекта на градоустройството на столицата, художествения живот, изложбените салони, острата критика и спомените за творчеството на нейния създател.
В настоящото богато илюстровано издание са представени творбите на Тръпко Василев и на художници, излагали в салона на ул. „Аксаков“ № 16 в периода между 1910 г. и 40-те години на миналия век.
Книгата представя историята на село Добри дял, написана от Иван Петков Милев (1883-1966) - дългогодишен учител, основател на читалището в родното си село, създател на идеите за кооперацията в българското село, за които получава орден от цар Борис III, уволняван заради леви убеждения, а след 1944 г. изпратен без присъда в лагера Куциан, като къщата му е разрушена и семейството му изселено.
Спомените на Иван П. Милев са написани на ръка през 1950 г., когато той живее в София у дъщеря си Недка Михайлова. През 1991 г. неговата внучка, Анка Михайлова, ги преписва на пишеща машина, като ръкописът остава в семейството и е предназначен само за тесен кръг хора, тъй като никога идеята му не е била текстът да се разпространява. Тридесет години по-късно, правнучките на Иван П. Милев (Надежда Сталянова и Елена Крейчова) издават спомените му в книга.
Любовта към мисленето е вродено качество, но способността за мислене би могла да се усъвършенства. В това отношение еднакво подходящи са всички науки.
Логиката не е по-добър учител по мислене от другите науки, но има едно особено качество: нейното изучаване развива нашата способност да се отнасяме критично към разсъжденията – да ги анализираме и да откриваме определен род грешки в тях.
Логиката не ни казва кога едно твърдение е вярно, а само кога то е плод на неправилно разсъждение, поради което би могло да бъде невярно. Нещо подобно има предвид Кант, който казва, че логиката задава отрицателното условие за истинност.
Тази книга е предназначена за хората, които обичат да мислят. Не е задължително те да са учили някога логика – достатъчно е в тях да се пробуди интерес към тази специфична научна материя. А това е въпрос на умствена нагласа.
Настоящият труд представя резултатите от изследване на съвременната нормативна уредба на бюджетния контрол, както и допълва и обогатява анализа на същността на бюджетния контрол от финансовоправна гледна точка. В труда са изключени въпросите касаещи историко-правния анализ на развитието на законодателната уредба на бюджетния контрол в Република България от Освобождението до приемането на страната в Европейския съюз, както и въпросите свързани с отговорността за извърени нарушения на бюджетното законодателство. Акцент на труда са само въпросите, свързани с финансовоправните аспекти на бюджетния контрол и то в контекста на неговата съвременна нормативна уредба в Република България. Анализът се основава на актуалната нормативна уредба на бюджетния контрол към 30.07.2020 г.
Книгата не е налична в момента.
Практическото ръководство представя изграденото към момента електронно управление като единен механизъм от понятия, нормативни правила, системи и процеси и цели да подкрепи и насърчи усилията за неговото развитие.
Изданието включва:
Подробно описание на понятия и анализ на нормативната уредба на правни институти като:
- електронен документ, хибридни документи
- електронни удостоверителни услуги
- електронна идентификация
- мрежова и информационна сигурност
- участници в електронното упрваление
- защита на личните данни,
както и описание и анализ на процесите по предоставяне на електронни административни услуги /ЕАУ/:
- задължения на доставчиците на ЕАУ и управление на процесите
- системи за централизирано предоставяне на ЕАУ
- електронна идентичност на доставчиците на ЕАУ и задължения за предоставяне на информация
- достъпност на съдържанието на интернет страниците и мобилните приложения
- електронна идентификация при предоставяне на ЕАУ и използване на електронни удостоверителни услуги при изграждане на електронното упрвление
- условия и ред за заявяване и приемане на заявления за ЕАУ, електронно връчване и съхранение на електронните документи
- оперативна съвместимост при обмен на документи между администрациите, електронен обмен на удостоверителна и справочна информация
- осигуряване на информационна и мрежова сигурност съгласно Наредбата за минималните изисквания за информационна и мрежова сигурност
- предоставяне на информация от обществения сектор за повторно използване, отворен код, хранилище за изходен код и система за контрол на версиите.
Това е един Малтусиански текст, без да бъде апология на прословутия закон на Малтус за населението. Основава се на една вече доказана даденост – населението на земята е твърде многобройно, за да може средата на обитаване да го изхранва, или, със своя брой населението се превръща в контрапродуктивен фактор на развитието и опасност за физическото си съществуване. Целта е да се анализират алтернативи за решаване на проблема със свръхнаселението, но от позицията на различни политико-икономически интереси на реални групи-участници във възпроизводствения процес.
След Втората световна война в международните отношения и външната политика на България настъпва коренен прелом. В продължение на 45 години страната се намира в сферата на съветските интереси и изпълнява ролята на послушен сателит на Съветския съюз. Нейните международни позиции се предопределят от разделението на света на два враждуващи помежду си военнополитически блока, от проявленията на Студената война и от икономическото и идеологическото противопоставяне на двете световни социални системи. Периодът 1944 – 1989 г. е ясно определен исторически етап в развитието на страната, в който тя следва изцяло международните позиции на Съветския съюз и играе ролята на верен и последователен проводник на неговите външнополитически идеи на Балканите, в Европа и света.
Записките по метафизика са непозната и неиздавана до момента част от творчеството на най-известния български философ между двете световни войни – Димитър Михалчев.
Книгата е от интерес не само за историци на българската философия, но и за широк кръг любители на философски четива. Записките съдържат редица оригинални моменти, намиращи се в хармония с Михалчевата философия на даденото. Философските постановки и оценки, в тях могат да пробудят критически размишления у днешните им читатели.
Предговор към изданието: чл.-кор. проф. дфн Ангел Стефанов
В момента книгата не е налична!
В продължение на 53 години Йосиф Радоев старателно събира и записва диалектни нелитературни думи от Брезник, Брезнишко и Граово, с ясната цел един ден те да бъдат издадени и предадени на идните поколения. В настоящия труд са поместени 2380 думи, типични за говора на граовци, като не са спестени и някои циничните такива. Поради това, че "Граовци са известни със своите шеги и закачки, както и с ненадминатите по точност и острота сравнения. Даже има един израз – граовски музаверджия" книгата съдържа и разнообразни сравнения, шеговити разказчкета, шеговита народна поезия както и "абсурдни и трудно преводими изречения".
Йосиф Радоев е роден през 1954 г. в гр. Брезник. През 1978 г. завършва специалност „Стенопис“ във Великотърновския университет „Св.св. Кирил и Методий“. През 1984 г. завършва факултативен курс по китайски език в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. През 1992 г. завършва курс по китайска калиграфия при г-н Пан Джъчан. Твори в областта на китайската класическа живопис и калиграфия. Има две самостоятелни изложби с китайско изкуство. От 1992 г. твори и в областта на православното църковно изкуство. Изографисва храмове и параклиси в Родопите, Созопол и Брезник. От 2013 г. преподава китайска калиграфия в Института за китайска култура „Конфуций“ – гр. София. Негови творби са притежание на колекционери от България, Франция, Испания, Израел и Япония.
Книгата в момента не е налична!
Книгата представя чрез предисторията и историята на парламентаризма в Европа и в България възникването и осъществяването на контролната функция от парламента. Парламентарният контрол върху правителството заема съществена част от дейността на политическите представители в модерна Европа. Значението на контрола се повишава отчетливо след Втората световна война и този процес е проследен чрез три вълни на рационализация на парламентаризма на Европейския континент. Част от третата вълна, започнала в началото на 90-те години на ХХ в., е и конституционната промяна в България.
Парламентарният контрол, който осъществява Народното събрание, и последващата колективна политическа отговорност на Министерския съвет са представени в исторически и в нормативно-критично план при действието на четирите български основни закона. През особеностите на парламентарния модел, установен с Конституцията от 1991 г., са представени същността, формите и последиците от упражнен парламентарен контрол в България. Направени са предложения de lege ferenda.
В предлагания монографичен труд е постигнато комплексно разглеждане на медицинската география не само като наука, но и като обществена практика общо за света, и конкретно за България. Позициите на автора и неговите изводи са илюстрирани с богат доказателствен материал както текстово, така и статистически и картографски. Монографията е ориентирана към широкия кръг на четящата общественост, към медицинските и географските среди, включително и към студентската общност.
Настоящото учебно помагало „Практикум по лексикология (български език като чужд за напреднали)“ е предназначено за всички чуждестранни студенти, които изучават български език като чужд – в академична среда в часовете по практически български, описателна граматика на българския език и семинарите по превод, така и за изучаващи български език извън филологическите университетски специалности. То може да бъде в помощ на билингви, чийто първи език е български, но са израснали или живеят в чужда езикова среда. Помагалото може да бъде ценен помощник както за бъдещите преводачи от български език, така и за всички, които се подготвят за явяване на изпит за степен на владеене на български език, и не на последно място – за студентите българисти и за всички, които имат интерес да задълбочат знанията и уменията си за боравене с езика в обществена, научна и професионална среда.
Упражненията в помагалото са насочени към работа с думите и техните значения, както и към системните отношения между тях с акцент върху проблемните места, които обикновено стават „препъникамъчета“ в обучението на всеки чужденец, решил да се посвети на магията на българския език.
В книгата са представени правно-историческите възгледи на Стефан Савов Бобчев. Учен, който се е утвърдил преди всичко в областта на историята на славянското и българското право и обичайното право. Общо погледнато, мнението, което се налага за историко-правните занимания на С. С. Бобчев е, че той създава Историята на българското право като наука и успява да изгради свои последователи, които да продължат дейността му и да събере широка изворова база за по-нататъшни проучвания. В голямата си част тезите, които ученият налага са валидни в науката и до днес. Възгледите на професора са проследени според систематизацията, която е създал при представянето на старобългарската правна история и Българското обичайно право. Разкрива се и отношението на учения към историята на славянското право.
Тази книга е наслада за окото. И със сигурност авторката е вложила „душа и сърце“ и огромен изследователски труд, както подчертават рецензиите за първото издание, което макар и да е в основата ѝ, е далеч надхвърлено и обогатено. Сега читателят държи една съвсем различна книга в седемстотин страници, продукт на силно желание и много настроение – явно общо за целия ѝ издателски екип. А как тя ще грабне читателя, това вече е различна история – за нея ще пишат други.
„Възстановяване... репарации... гаранции...“: Франция и балканските славянски държави (септември 1918 – октомври 1920)“ е второ, допълнено и преработено издание на публикуваната преди повече от двадест години и с отдавана изчерпан тираж книга със същото заглававие на Снежана Димитрова. Внимателно редактирана и усилена с нови акценти в повече от четиристотин допълнителни страници, в нов артистичен дизайн, тя не е загубила нищо от научната си стойност и изследователска актуалност, както подчертава професор Милан Ристович в послеписа си от Белград. И би заинтригувала както специализираната академична публика, така и учители, дипломати и широк кръг читатели с интерес към балканското минало и влиянието на френската политика върху съдбовни моменти от историята на балканските страни.
На трети индиктион 5838 година от Сътворението на света, или на 11 май 330 г., в понеделник, Рим престанал да бъде единствен и абсолютен център на Римската империя. На около 800 км източно от Вечния град се издигнал сериозен конкурент, обречен скоро да го измести и засенчи не само по слава, но и по пищност. Церемонията по освещаването на назования на император Константин град, по-късно наречен „Новия Рим“, била ослепителна с великолепието и многозначителните си религиозно-политически демонстрации. В нея Константин използвал демонстративно и преднамерено соларната символика, в която късноантичните и средновековните автори разпознават един слънчев бог, идентифициран от тях най-общо като Хелиос или Аполон, а християнските автори – дори като Иисус. Местното тракийско население на Бизантион, обаче, го наричало Зевксипос, мистичното име на Слънцето…
Монографията е опит за представяне на фрагменти от многоликите образи на България и на българските земи според начина, по който през първата половина на двадесетото столетие са ги видели, почувствали и разбрали унгарци. Тя включва автори и текстове, които показват нестихващ интерес към пъстър в етнокултурно отношение район, какъвто е днешна Североизточна България (Шумен, Варна, Лудогорие, Добруджа). Книгата е адресирана към етнографи, етнолози, фолклористи, културни антрополози, историци на културата и към любознателните читатели. Тя провокира интереса към регионалните проучвания, етническите и религиозните общности на Балканите, както и към историята на унгарско-българските научни взаимоотношения. Като популяризира слабо познати, забравени и неизвестни данни (архивни документи, публикации, материали от теренни изследвания и др.), сред които и появяващи се на български език за пръв път, както и с предпочетения интердисциплинарен подстъп към тях, това изследване има своя влог към уплътняването на познанието за българските светове според представите на другите.
През XX век Европа е център на големите събития от световен мащаб, а историята ѝ – изпълнена с динамика и катаклизми. Липсата на политика на баланс на силите засилва реваншизма и революционните настроения. Развитието на съветско-германските отношения през 20–30-те години на XX век са доказателство за стремежите на двата народа към сътрудничество. Германия и СССР намират най-малкото общо кратно, което да ги обедини – икономика и търговия
Това е книга за контрастите – как от високо индустриализирана страна (в края на 80-те години ХХ век), чрез прехода (след 90-те години) към отворено пазарно стопанство от либерален тип, България се деиндустриализира и придоби стопанство от сервизен тип. Най-големият „грях“ на такова стопанство е, че то не може да развие и поддържа собствени, вътрешни източници на натрупване и растеж. Последиците за националния суверенитет са очевидни – страната се превърна в пазарен придатък на чужди, далеч по-мощни икономики; растежът се осигурява изключително за сметка на „фетиша“ на чуждите инвестиции и дълга. Членството ни в ЕС само засили това състояние на нещата, оттук, читателят може да получи убедителни доводи, когато разсъждава за вредите и ползите от него….
Автора
Книгата разглежда историческите възгледи на Стефан Савов Бобчев и е разделена на две части, които засягат българската и общата история. Заниманията му по българска история обхващат проблеми, свързани със Средновековието, Възраждането, Българския периодичен печат, Източна Румелия и биографии на българи. В съчиненията му по обща история се обособяват три тематични кръга. Текстове посветени на цялостното развитие на света за времето след Френската революция. Съчинения върху историческото развитие на славянските народи и такива, които засягат историята на Балканско-Близкоизточния регион, както и биографии на личности, откроили се в световното развитие.
Това е книга, споделяща с читателя пътеписни импресии и размишления за Балканите в бурния четвърт век (1991–2016 г.), белязан от социални промени и сътресения. Но в центъра на вниманието на авторката – утвърден специалист от БАН по проблемите на философската антропология и религията – е човекът, „балканецът“, през чиято душа и сърце преминават тези събития и промени. Разноликият му колективен образ тук е описан не толкова със средствата и понятията на социалните и хуманитарните науки, а е резултат на жив и реален опит – от срещи, разговори, споделени пътувания и преживявания. В „обектива“ на авторката застават учени, бежанци, студенти, шофьори на такси, музиканти, митнически и гранични служители, политици, спътници във влакове и автобуси. Върху житейската канава на техните размисли, съдби, споделени преживявания авторката очертава контурите на основните тематични и проблемни полета в книгата: за характера на промените тук, за ролята на науката, на религията, на политиката в тяхното мирно протичане или войнствено налагане. И най-вече – за призванието на учения; за смисъла и силата/безсилието на неговото знание и слово; за Човешкото в тях.
Тази книга обобщава природните бедствия и катаклизми, индустриалните аварии и катастрофи, като целта ѝ е, да се запълни една съществена празнина в разясняването на правилата и процедурите за действие в кризисни ситуации, които могат да се случат всеки момент, да засегнат големи групи от населението, а самите ние да се окажем в центъра на бедствието.
„Монографията е сполучлив опит да се постави акцент върху функционирането на информацията в системата за финансиране на въоръжените сили. Тя показва реалната ситуация и разкрива назрялата необходимост от целесъобразно разходване на отделяните от бюджета средства. Така авторът дава своя принос за едно задълбочено проучване и сериозен анализ на ресурсите за сигурност, когато се очакват мащабни мероприятия по военнотехническото осигуряване на видовете въоръжени сили. Предлаганият от Илия Ценов нов модел за финансиране се базира на достиженията на икономическата наука и развитието на информационните технологии..."
проф. д.ик.н. Георги Петков
Формат: 140/210 мм
Обем: 278 страници
Историята на една национална литература или даден неин период може да се напише по различен начин. Изборът на Гръцката и Римската античност като гледна точка към полската литература от XIX и XX в. е продиктуван от желанието за разширено познание на доминиращата философска и естетическа насоченост на поетическо съзнание в Полша от Романтизма до наши дни.
Преобладаващата част от разгледаните в книгата поетични и научни текстове на полските творци досега не са представяни или са само частично коментирани пред българския читател.
Книгата е представена в традициите на биографично-просопографските сборници.
Предложените просопографски портрети са подредени по-скоро в хронологичен порядък, но донякъде и по географски признак.
В началото на труда е отделено внимание на две личности, дълбоко свързани със значимата и самобитна африканска латинска традиция – Еводий от Узалис и Фулгенций от Руспе. След тях в текста е „вклинен“ един пример на духовник от Изтока – пламенният и непримирим в богословските си пристрастия Север от Антиохия. Преобладаващият обем от рубриките е посветен на духовенството от Апенините: на епископа на Павия Енодий, закономерно и на римските епископи Хормизда и особено Григорий Велики.
Учебникът "Здравейте!" представлява част от цялостен курс по български език за чужденци, съставен в съответствие с Европейската езикова рамка. Информацията покрива ниво А1+ и ниво А2+.
Методиката предполага работа с преподавател.
Книгата е посветена на историята на военномонашеския орден на хоспиталиерите на св. Йоан Йерусалимски и нейните връзки с кръстоносното движение и политическата история на Източното Средиземноморие и Балканите в периода XI‒XIII в. Последователно се разглеждат проблемите, свързани с основаването на ордена и неговата роля в т.нар. Отвъдморски земи на латинското християнство, участието на йоанитите в кръстоносните походи и свидетелствата за тяхното присъствие на Балканите. Изданието съдържа и преводи на извори от епохата, снабдени с научен коментар.
Книгата разглежда живота и дейността на изтъкнатия учен, общественик и политик Стефан Савов Бобчев. Представени са факторите, които повлияват на формирането му от ранна детска възраст, семейната среда, обучението му в родната Елена, както и в Цариград и Москва. Контактите му с изтъкнати български и чуждестранни личности. Проследява се личният му живот, научната, обществената, публицистичната и политическата му дейност, както и влиянието, което тя оказва върху развитието на страната. Особено внимание е обърнато на идеите му свързани със славянството и обичайното право и тяхната практическа реализация.
Книгата въвежда читателя в един неизвестен за повечето съвременни хора, едновременно приказен и високохудожествен свят, изпъстрен с много любопитни факти. С над 60 илюстрации са представени едни от най-комичните представители на порцелановата скулптура, които са част от богатите колекции на световни музеи и галерии.
Те разкриват какво е разсмивало хората в онези далечни времена или ги е подтиквало да критикуват и най-вече как тяхната психология е намерила отражение в тази изящна и така завладяваща пластика. Книгата е плод на многогодишния интерес на авторката към изкуството, съчетан с близо десетгодишна
колекционерска страстна практика в областта на фигурния порцелан, както и продължителни и сериозни проучвания в научната и историческата литература, и над три години усилена работа по събиране на материали по темата.
В монографията е направен опит за цялостна оценка на развитието, характера и същността на политическите отношения между България и Румъния – както на двустранно ниво, така и в рамките на общите процеси на конфронтация и разведряване между Изтока и Запада в епохата от 1944 до 1989 г. Изяснени са различните позиции, които двете държави заемат спрямо СССР, в СИВ и ОВД, анализирани са механизмите, които се прилагат в политическия диалог и са откроени постигнатите конкретни резултати.
Сборникът, реализиран от издателство "Парадигма", е част от проект на ИБЦТ – БАН със съдействието на Френския институт в България. Той се състои от пет статии, които проследяват разпространението на египетските култове в елинистическа Тракия и имплантирането им в римска Сердика. Хронологическите му рамки обхващат периода от началото на епохата на Елинизма (т.е. края на IV – началото на III век пр. Хр.) до края на римската епоха (IV в.). Статиите са написани от различни специалисти, сред които историци, нумизмати и археолози.
Настоящата книга е насочена главно към специализирания превод, като представя отделни аспекти на професията преводач. Без да претендира за изчерпателност по която и да е тема, книгата представя много аспекти на съвременния преводачески труд - както в реалната практика, така и в процеса на подготовка за успех в конкурентна комерсиална среда. Също така тя предоставя теми за обсъждане - както сред професионалисти, така и сред всички, които се интересуват от преводаческата дейност.
В книгата са поставени редом две фигури на ранни християнски духовници и книжовници, без които църковната история би трябвало да се пренапише наново: Йероним от Стридон и Августин от Хипон.
Не е стояла дилемата коя светла християнска личност да се ситуира на първо място: и двамата клирици са „облажавани“ от западната, латинска църква (а и от източната), но все пак св. Йероним прекарва немалко години в гръцкия Изток, в пряк досег с изворите на източната духовна традиция. Това е една от причините да се разположи на първо място неговия портрет. Епископът Августин завинаги остава изцяло в плен на „късния“ латински виртуозен изказ.
Чрез прилагането на един по-различен подход книгата е опит държавата да бъде представена многостранно, с цел да се преодолее едностранчивото ѝ изучаване от различните науки - история, политология, социология, право, антропология - на които тя е обект на изследване.
Свободата на словото е една от най-вълнуващите, противоречиви и многопластови теми на обществото през второто десетилетие на XXI в. Книгата проследява нейните корени още от Античността, развитието и влиянието за оформянето на модерния конституционализъм, както и процесите и явленията, които водят до закрепването като право. Направен е цялостен преглед на свободата на словото като ценност, като се обхващат както правните, така и философските измерения. Подробно са разгледани трите комуникационни права – правото на изразяване на мнение, свободата на печата и другите средства за масова информация и правото на търсене, получаване и разпространяване на информация, както и съвременните проблеми, които ги съпътстват. Проследени са още границите на свободата на словото, правният режим на собствеността върху медиите, речта на омразата, защитата на тайната на журналистическите източници и свободата на словото в интернет.
Предмет на тази книга са няколко важни теми от интелектуалното наследство на Средновековието. Тя проследява автентичната философска природа на мисленето на средновековните автори: от идеята за трансцендирането на Аз-а до митовете, подобни на този за "плоската Земя". Авторът оспорва мнението, че средновековните автори интерпретират идеи, а не използват собствения си опит. Това автентично представяне цели да постави идеите на Средновековието по различен и достъпен начин, за да привлече дори предубедения читател.
Професор доктор на науките Христо Пимпирев е преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и директор на Националния център за полярни изследвания, основател и председател на Българския антарктически институт. Изнасял е лекции в Колумбия, Германия, Испания, Южна Корея, САЩ, Чили, Аржентина и Канада. В настоящото трето преработено и допълнено издание е актуализирана информацията за глобалните промени на климата и са добавени съвсем нови данни от изследванията на българските учени в Антарктика.